Ranking robotów robotów koszących do trawy 2022

Wypoczynek i rekreacja we własnym ogrodzie to wymarzona forma spędzania wolnego czasu. Wtedy często okazuje się, że zamiast upragnionego relaksu czeka nas wiele godzin koszenia. Z pomocą przychodzą nam roboty koszące, które szybko – i co najważniejsze – bez zaangażowania ze strony człowieka uporają się z każdą trawą. Oto ranking robotów koszących, które sprawdzą się w dużych i mniejszych ogrodach, ale przede wszystkim ułatwią utrzymywanie nieskazitelnego porządku nawet podczas wakacyjnego wyjazdu.

Roboty koszące do trawy

Ranking robotów koszących 2022

🥇robot koszący Gardena Sileno City Smart System

Ten robot koszący to z pewnością numer jeden tego rankingu. Sprawdzi się w ogrodach o powierzchni do 500 m2, nawet w przypadku skomplikowanych aranżacji czy nachylenia terenu do 35 stopni. Gardena Sileno to nie tylko automatyczna kosiarka, ale także urządzenie, które zadba o prawidłowe nawodnienie trawy. Jest ekonomiczne i ergonomiczne – umożliwia kompleksową pielęgnację trawy z każdego miejsca na Ziemi przy zachowaniu zasad oszczędzania wody i energii elektrycznej.

Zobacz inne oferty:

🥈Ambrogio L15 DELUXE

Ambrogio L15 Deluxe to bardzo ciekawa pozycja w naszym rankingu robotów koszących. Zalecany jest do trawników o łącznej powierzchni nawet 600 m2, dzięki czemu sprawdzi się nawet w większych ogrodach. Charakteryzuje się naprawdę niewielkimi rozmiarami i wagą, dzięki czemu jest wygodny w użytkowaniu i transporcie. Choć wyglądem przypomina dziecięcy samochodzik, to ta automatyczna kosiarka została wyposażona w niezwykle silne, ale i ciche silniki bezszczotkowe.

Zobacz inne oferty:

🥉kosiarka automatyczna Ambrogio L60 ELITE

To już drugie urządzenie Ambrogio w naszym rankingu robotów koszących. Przeznaczone jest przede wszystkim do niewielkich i uporządkowanych ogrodów. Zalecana powierzchnia obsługi to 200 m2, a szerokość koszenia to aż 25 centymetrów. Dzięki temu szybko upora się z każdym trawnikiem, choć nie jest tak zwrotny, jak model L15. Nie ma dla niego jednak miejsc, gdzie nie będzie w stanie dotrzeć. Bez trudu pokona nawet równię pochyłą o spadku 50%.

Zobacz inne oferty:

NAC RLM800-NG

Robot koszący NAC RLM800-NG to urządzenie idealne nawet do większych ogrodów. Poradzi sobie z trawnikiem o powierzchni sięgającej 800 m2. Charakteryzuje się sporą liczbą czujników, które gwarantują bezpieczeństwo pracy tej automatycznej kosiarki. To najlepszy robot koszący w tej kategorii cenowej. Tryb automatyczny pracy sprawia, że koszenie jest proste i szybkie, nie wymaga ingerencji człowieka. Dodatkowo wspiera nawożenie ogrodu poprzez mulczowanie trawy i pozostawianie jej przy glebie.

Zobacz inne oferty:

Robot koszący Hyundai HTDER50PW

Robot koszący Hyundai sprawdzi się w małych i średnich ogrodach o powierzchni do 500 m2. Charakteryzuje się atrakcyjną ceną i bogatą funkcjonalnością, w tym także możliwością sterowania smartfonem, ustawianiem harmonogramu pracy czy wyborem odpowiedniego trybu pracy. Liczne czujniki gwarantują bezpieczeństwo użytkowania kosiarki automatycznej. To jeden z najlepszych robotów koszących pod kątem ekologiczności stosowanych rozwiązań.

Zobacz inne oferty:

WORX Landroid L1500 WR153E

Kosiarka automatyczna Worx musiała znaleźć się w naszym rankingu robotów koszących. Przeznaczona jest do bardzo dużych powierzchni, sięgających nawet 1500 m2. Urządzenie jest szybkie, ekonomiczne i wyjątkowo sprawne. Ostrza zapewniają szerokość koszenia wynoszącą 22 centymetry – to więcej, niż większość konkurencyjnych robotów koszących. Landroid cechuje się nowoczesnością wykonania i zastosowanych rozwiązań.

Zobacz inne oferty:

NAC RLM1800G2-T

To już druga kosiarka automatyczna tego producenta w naszym rankingu robotów koszących. Przeznaczona jest do koszenia trawy nawet w dużych powierzchniowo ogrodach do 1800 metrów kwadratowych. Jest niesamowicie wytrzymała, dzięki zastosowaniu bezszczotkowego silnika o dużej mocy. Sterowanie urządzeniem jest niezwykle proste i może odbywać się zarówno poprzez aplikację mobilną, jak i panel na obudowie. Tym samym ten robot koszący świetnie sprawdzi się także u osób starszych.

Zobacz inne oferty:

Roboty koszące do trawy stają się wyposażeniem niezastąpionym w naszych domach. Roboty koszące są doskonałą pomocą w codziennych obowiązkach na ogrodzie. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na czynności przyjemniejsze i ważniejsze.

RANKING ROBOTÓW KOSZĄCYCH DO TRAWY

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 500
– Szerokość koszenia [mm] 160
– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Tak
– Harmonogram pracy Tak

🥇Gardena Sileno City Smart System

⭐⭐⭐⭐⭐ 4.9 na podstawie 857 opinii

Gardena Sileno to zwinny i kompaktowy robot koszący o szerokości koszenia wynoszącej 16 centymetrów. Świetnie sprawdzi się nawet przy wąskich przesmykach, nie pozostawiając brzydko wyglądających kęp zarośniętej trawy. Sterowanie smartfonem ułatwia obsługę urządzenia, a programowanie harmonogramu minimalizuje ingerencję człowieka.

Skoś trawnik jednym przyciskiem

Gardena Sileno to najlepszy robot koszący, który umożliwia automatyczne skoszenie trawnika o powierzchni nawet 500 m2, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w małych i średnich ogrodach. Precyzyjnie ucina trawę na wskazaną wysokość od 20 do 50 mm, nie pozostawiając nawet jednego, dłuższego źdźbła. Wszystko to dzieje się całkowicie bez ingerencji człowieka i co najważniejsze – bez zakłócania jego spokoju. Ta automatyczna kosiarka jest niezwykle cicha – wydawane przez nią dźwięki oscylują w granicach 58 dB. Nie trzeba martwić się także słabym zasięgiem sieci WiFi i prawidłowym działaniem robota koszącego. Wraz z urządzeniem dołączona jest specjalna bramka, która przekazuje sygnał z sieci w domu do kosiarki. Dzięki temu robot zawsze będzie w zasięgu, dostępny na Twoją komendę.

Prostota sterowania robotem koszącym

Ten robot koszący jest sterowany całkowicie zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej na smartfona lub tableta. Z jej pomocą można nie tylko uruchamiać i monitorować urządzenie, ale także programować harmonogram pracy. Automatyczna kosiarka zajmie się Twoim trawnikiem, kiedy Ty będziesz w pracy lub na spacerze, a nawet na wakacyjnym urlopie! Podgląd działania Gardeny jest dostępny z dowolnego miejsca na Ziemi. Czas pracy robota koszącego na jednym ładowaniu akumulatora to godzina – tak samo, jak czas jego ładowania. Dzięki temu niezwykle szybko poradzi sobie nawet z większym terenem.

Nie tylko koszenie, ale także nawadnianie i nawożenie

Robot koszący Gardena Silesio nie tylko dokładnie skosi trawnik, ale także zadba o jego optymalne nawodnienie. W trakcie przejazdu mierzy wilgotność w korzeniach roślin, dzięki czemu zawsze zastosuje optymalny tryb nawadniania. Wykryje, kiedy ogród nie potrzebuje wody, a kiedy w wyniku suszy potrzebuje jej więcej. Montaż sterownika jest banalnie prosty – wystarczy założyć go na kran, a resztę wykona za Ciebie Gardena. W przypadku mrozów wystarczy go wyłączyć jednym przyciskiem. Przedstawiona tu automatyczna kosiarka pozostawia skoszoną trawę na trawniku, zapewniając mu także odpowiednie nawożenie. To urządzenie 3w1, dzięki któremu zapomnisz o wszystkich nieprzyjemnych obowiązkach w swoim ogrodzie.

Zalety:

✅ cichość pracy,
✅ możliwość mycia wodą z węża ogrodowego,
✅ czuły czujnik kolizyjny,
✅ nowoczesny wygląd,
✅ jakość wykonania,
✅ dokładność koszenia,
✅ mierzenie poziomu wilgotności gleby.

Wady:

potrzeba nieco wprawy w rozmieszczeniu kabli ograniczających,
dość ciężki.

 

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 600
– Szerokość koszenia [mm] 180
– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Tak
– Harmonogram pracy Tak

🥈 Ambrogio L15 DELUXE

⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 na podstawie 69 opinii

Robot koszący Ambrogio umożliwia proste koszenie trawników bez ingerencji człowieka. Cechują go dość spore koła i stabilna konstrukcja, która umożliwia dbanie nawet o trudno dostępne miejsca przy wzniesieniach sięgających 45 stopni. Ma także bardzo pojemny akumulator, który umożliwia nawet 150 minut pracy.

Inteligentne rozwiązania do Twojego ogrodu

Robot koszący Ambrogio to urządzenie niewielkie o dość klasycznym wyglądzie, ale jednak dysponujące wieloma inteligentnymi rozwiązaniami oraz nowoczesną technologią, które ułatwiają codzienne dbanie o trawnik. Sterowanie urządzeniem jest całkowicie zdalne za pomocą aplikacji mobilnej, ale także można automatyczną kosiarkę zaprogramować, używając klawiatury i ekranu na obudowie. Dzięki temu jest to urządzenie idealne także dla starszych użytkowników, niezaznajomionych z technologiami mobilnymi. Opcjonalnie do zakupu jest dostępny także moduł umożliwiający połączenie się z robotem koszącym z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki temu nawet po dłuższym urlopie wrócisz do domu z elegancko przystrzyżonym trawnikiem.

Energooszczędny robot koszący do każdego ogrodu

Kosiarka automatyczna Ambrogio L15 wyposażona została w bardzo pojemny akumulator, który wystarcza nawet na 150 minut pracy bez konieczności ładowania. Dla większej energooszczędności wprowadzono innowacyjny system wykrywania skoszonej trawy, dzięki czemu urządzenie nie przejedzie dwa razy przez to samo miejsce. W trybie Eco czas całkowitego koszenia został znacznie skrócony bez utraty dokładności i skuteczności. Robot koszący bez trudu poradzi sobie nawet ze wzniesieniami o kącie 45 stopni, a zakres koszenia jest bardzo duży – od 20 do 70 mm. Szerokość koszenia to jedynie 150 mm, dzięki czemu kosiarka świetnie radzi sobie nawet na wąskich pasmach trawy.

Robot koszący dla Twojej wygody

Ambrogio L15 jest bardzo cichy. Poziom głośności w trakcie koszenia to tylko 57 dB, dzięki czemu urządzenia można stosować niemal zawsze. Liczne czujniki robota koszącego (deszczu, podnoszenia) pozwalają na bezpieczną pracę. Zabezpieczenie kodem PIN gwarantuje bezpieczeństwo także najmłodszych użytkowników ogrodu. To jedno z najlżejszych urządzeń tego typu na rynku – waży jedynie 4,8 kilograma. Nie trzeba trudzić się jego przenoszeniem czy transportem.

Zalety:

 bezpieczeństwo użytkowania,
 skuteczność koszenia,
 tryb Eco,
 pokonywanie wzniesień 45 stopni,
 cichość pracy.

 

Wady:

brak możliwości sterowania z dowolnego miejsca na Ziemi (trzeba dokupić osobny moduł).

 

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 400
– Szerokość koszenia [mm] 250
– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Tak
– Harmonogram pracy Tak

🥉kosiarka automatyczna Ambrogio L60 ELITE

⭐⭐⭐⭐⭐ 4,6 na podstawie 56 opinii

Ambrogio L60 to innowacyjny i nowoczesny robot koszący, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami pracy, a także wykorzystaniem inteligentnych algorytmów planowania pracy. Niezwykle duże i wytrzymałe koła poradzą sobie w każdym terenie, a aplikacja mobilna umożliwia sterowanie kosiarką automatyczną z dowolnego miejsca.

Robot koszący także może być inteligentny

Robot koszący Ambrogio L60 to najlepszy dowód na to, że także podczas koszenia trawników można wykorzystać inteligentne algorytmy. Urządzenie tworzy tzw. Inteligentne Obszary, czyli mapuje przestrzeń, w której trawa została skoszona. Możliwy jest podział na strefy i ustalenie harmonogramu do każdej z nich. Oprogramowanie tej automatycznej kosiarki zapamiętuje czas pracy na każdym z tych obszarów. Ambrogio charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ostrza zatrzymają się w momencie dotknięcia rączki robota koszącego lub w przypadku jego podniesienia. W sytuacjach awaryjnych wystarczy wcisnąć duży, czerwony przycisk w centralnej części obudowy z napisem „Stop”.

Robot, który skosi trawę niemal wszędzie

Ambrogio L40 potrafi pokonywać pochyłości nawet do 50%. Wjedzie wszędzie i dokładnie, równiutko przystrzyże trawę na wskazaną mu wysokość. Duże i stabilne koła ze specjalnymi bieżnikami ułatwiają dotarcie w każdy zakamarek, nawet w przypadku dużej wilgotności i śliskości podłoża. Ten robot koszący poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Po wykryciu nadmiernie zarośniętego trawnika aktywuje tryb ruchu spiralnego, który jest najskuteczniejszy w takich przypadkach i pozwala uzyskać najlepsze efekty. Urządzenie może pracować na jednym ładowaniu nawet przez 3 godziny, co przekłada się na 400 metrów kwadratowych skoszonej powierzchni. Po zakończonej pracy sam skieruje się do stacji dokującej, by zasilić baterie. 

Komunikacja na wiele sposobów

Robot koszący został wyposażony w kilka standardów komunikacyjnych, w tym: WiFi, Bluetooth i GSM. Dzięki temu można połączyć się z nim z dowolnego miejsca na Ziemi, sprawdzić jego pracę i wysłać go na skoszenie trawnika – nawet wtedy, kiedy przebywasz w pracy lub na urlopie na drugim końcu świata. Zaloguj się do aplikacji mobilnej na smartfonie lub tablecie i skonfiguruj swoją kosiarkę automatyczną.

Zalety:

radzi sobie przy dużym nachyleniu terenu,
prostota obsługi,
tryb Eco,
sporo standardów komunikacyjnych,
Inteligentne Obszary.

 

Wady:

 sterowanie ręczne jedynie w dwóch kierunkach.

 

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 800
– Szerokość koszenia [mm] 180
– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Nie
– Harmonogram pracy Tak

NAC RLM800-NG

 

NAC to niezastąpiony opiekun ogrodu. Robot koszący zapewni nie tylko elegancki i nienaganny wygląd trawnika, ale pozwoli także zaoszczędzić czas i wysiłki. Jego atrakcyjna cena sprawia, że urządzenie jest dostępne dla każdego. Z jego obsługą poradzą sobie nawet seniorzy. Liczne zabezpieczenia gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Robot koszący do wielu zadań

Ten robot koszący z pewnością pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu poświęcanego na koszenie trawnika. Prosta procedura programowania ułatwia pracę i sterowanie urządzeniem, ale także bezpieczeństwo rabatkom czy krzakom. Ta kosiarka automatyczna nie tylko minimalizuje do zera konieczność koszenia, ale także pozwala zaoszczędzić na kompostowaniu ściętej trawy. Źdźbła są mulczowane i pozostają w miejscu ścięcia, tworząc naturalny kompost dla pięknego trawnika. Ścinki są tak drobne, że są niezauważalne i niewyczuwalne. Dodatkowo to świetny sposób na ochronę wilgoci w glebie. Niezwykle ostre ostrza tną trawę, ale wydzierają ją, przez co trawnik jest piękny i zdrowy.

Automatyczna kosiarka dopasowana do potrzeb

NAC RLM800-NG jest niezwykle cichy, wydawany poziom hałasu to jedynie 60 dB. Dzięki temu możesz kosić nawet w nocy bez budzenia sąsiadów. Robot koszący wyróżnia się także mechanizm zabezpieczenia przed kradzieżą. Maksymalny czas pracy to nawet 90 minut, a czas ładowania to jedynie 45 minut, dzięki czemu kosiarka automatyczna będzie gotowa do pracy zawsze na Twoje życzenie. Liczne czujniki gwarantują bezpieczeństwo. Urządzenie nie wyjedzie do pracy podczas deszczu. W przypadku podniesienia robota koszącego lub naciśnięcia przycisku „stop” na górnej części obudowy, ostrza natychmiast się zatrzymają. Możliwość ustawienia harmonogramu pracy ułatwia pielęgnację ogrodu.

Przycięty trawnik nawet w godzinę

Trzy, niezwykle ostre ostrza zapewniają szerokość koszenia 18 centymetrów. Robot koszący NAC na jednym ładowaniu przystrzyże nawet 135 m2 trawnika. W przypadku jednego i równomiernego obszaru zajmie mu to jedynie godzinę. Zakres regulacji koszenia wynosi od 20 do 60 mm, dzięki czemu można uzyskać pożądaną wysokość, dopasowaną do Twojej wygody i aranżacji ogrodu. W zestawie z urządzeniem znajdują się wszystkie elementy niezbędne do prawidłowej eksploatacji kosiarki automatycznej.

Zalety:

atrakcyjna cena,
dokładność koszenia,
duża powierzchnia koszenia,
czujnik przeciwko kradzieży,
dobrze radzi sobie na nierównościach.

 

Wady:

brak sterowania smartfonem,
mało linek do okablowania,

⚙️ SPECYFIKACJA:

Robot koszący Hyundai HTDER50PW

Ten programowalny robot koszący przyspiesza proces dbania o idealnie przystrzyżony trawnik. Jest niewielki i zwinny, świetnie porusza się nawet po skomplikowanych ogrodach. Za strzyżenie odpowiadają aż cztery, niezwykle ostre ostrza, które koszą na szerokość nawet 18 centymetrów. Dzięki temu trawnik jest zadbany i elegancki.

Trawnik skoszony zawsze, kiedy chcesz

Robot koszący Hyundai przystrzyże trawnik wedle ustalonego wcześniej harmonogramu. Urządzenie można zaprogramować na dowolne godziny i dowolne dni tygodnia. Czujnik deszczu zapewnia bezpieczeństwo urządzenia i sprawia, że powraca do stacji dokującej natychmiast po wykryciu pierwszych spadających kropel. Na jednym ładowaniu jest w stanie pracować nawet przez 90 minut. Pokonuje bez trudu wzniesienia o kącie pochylenia wynoszącym 30 stopni. Zakres regulacji koszenia mieści się między 25 a 55 mm.

Wybierz swój tryb pracy

Kosiarka automatyczna Hyundai może pracować w czterech różnych trybach pracy. Jest niezwykle ekologiczna. W przeciwieństwie do kosiarek spalinowych, nie emituje dwutlenku węgla. Jest także niezwykle cicha. Czujniki wykrywają obecność drzew, krzewów czy rabatek, zapobiegając przypadkowym zniszczeniom czy uszkodzeniom robota koszącego przez zderzenie.

Robot koszący sterowany smartfonem

Robotem koszącym Hyundai można całkowicie zdalnie sterować za pośrednictwem smartfona i dedykowanej aplikacji mobilnej. Silny odbiornik WiFi odpowiada za utrzymanie doskonałej łączności nawet w najdalszych zakamarkach ogrodu. Zabezpieczenie urządzenia kodem PIN chroni je przed kradzieżą. Czas ładowania kosiarki automatycznej to jedynie 60 minut, a po wyczerpaniu baterii samodzielnie powróci do stacji dokującej celem naładowania.

Zalety:

kompaktowe wymiary,
sterowanie smartfonem,
przyjazny dla środowiska,
cztery tryby pracy.

 

Wady:

niewielka możliwość regulacji zakresu koszenia – 5 pozycji

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 1500

– Szerokość koszenia [mm] 220

– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Tak

– Harmonogram pracy Tak

WORX Landroid L1500 WR153E

Landroid to jedyny taki robot koszący – wyjątkowo ergonomiczny, nowoczesny i skuteczny. Gwarantuje nieskazitelny wygląd trawnika. Wykorzystuje innowacyjne algorytmy sztucznej inteligencji, niespotykane gdziekolwiek indziej. Poradzi sobie w każdym terenie i z każdym rodzajem trawy.

Robot koszący o doskonałych parametrach

Robot koszący Landroid to najnowocześniejsze urządzenie w swojej klasie. Wyposażony został w wiele inteligentnych rozwiązań, dzięki którym odnajdzie się nawet w skomplikowanych aranżacyjnie ogrodach. Czujnik zbliżeniowy zapobiega przypadkowemu wpadaniu na przeszkody, ale robot koszący utrzymuje także 4 centymetry odstępu do przeszkody, co gwarantuje bezpieczeństwo rabat, krzewów czy innych elementów infrastruktury ogrodowej. Kosiarka automatyczna uczy się terenu, po którym się porusza, by zapewnić najlepszą skuteczność koszenia. Nawet wzniesienia o pochyle 35 stopni nie stanowią dla niej przeszkody. Wewnątrz znajduje się potężny, bezszczotkowy silnik, który powstał w oparciu o technologie samochodów elektrycznych.

Niezwykle prosta obsługa

Landroid jest niesamowicie prosty w obsłudze. Za pomocą sieci WiFi łączy się z aplikacją mobilną na smartfona. Robot koszący jest gotowy do pracy natychmiast po zakupie. Nie trzeba wgrywać żadnych sterowników ani poświęcać czasu na długotrwałą konfigurację. Za pomocą aplikacji można dowolnie sterować kosiarką, ustalać harmonogram jej pracy lub sprawdzić obecny stan koszenia. Urządzenie samodzielnie powróci do stacji dokującej, by się doładować. Tak samo robot koszący zareaguje na pierwsze krople deszczu. Czas ładowania to 72 minuty, po czym kosiarka może pracować nieprzerwanie nawet przez 90 minut.

Dokładność i skuteczność przede wszystkim

Ta kosiarka automatyczna potrafi optymalizować trasę przejazdu na podstawie specyfiki terenu. Samodzielnie wybiera tryb i wzorce koszenia. Jest szczególnie efektywna przy obrzeżach trawnika, które zazwyczaj trzeba kosić ręcznie. Jednak nie z Landroidem! Nawet trudno dostępne miejsca zostaną dokładnie przystrzyżone na wskazaną wysokość. Doskonale radzi sobie na zawiłych ścieżkach trawnika. Zakres koszenia jest dość duży i wynosi od 30 do 60 mm. W zestawie dołączono przewody ograniczające oraz szpilki mocujące, które umożliwiają precyzyjne określenie terenu koszenia nawet w przypadku bardzo skomplikowanych układów ogrodu.

Zalety:

 wysoka jakość wykonania,
 spora szerokość koszenia,
 zastosowanie inteligentnych algorytmów zapamiętywania terenu,
 zwrotność,
 możliwość wyznaczenia obszarów zastrzeżonych.

 

Wady:

 dość wysoka cena,
 niewielka ilość przewodu ograniczającego.

 
 

⚙️ SPECYFIKACJA:

– Zalecana powierzchnia [m2] 1500-1800
– Szerokość koszenia [mm] 210
– Sterowanie smartfonem (Wi-Fi) Tak
– Harmonogram pracy Tak

iRobot Roomba e5

Kosiarka automatyczna NAC w tym modelu oferuje wiele funkcjonalności, które ułatwiają dbanie o trawnik bez ingerencji człowieka. Charakteryzuje się sporą szerokością koszenia, dużą wytrzymałością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Programowanie robota koszącego jest proste i szybkie – także poprzez klawiaturę i ekran LCD na obudowie.

Robot koszący, który kompleksowo zadba o ogród

NAC to robot koszący, który sprawdzi się nawet w dużych ogrodach i profesjonalnie zadba o odpowiednie przystrzyżenie trawnika. Źdźbła są mulczowane, czyli ścinane w bardzo małe fragmenty, które zasilają system nawożenia trawnika. Są niewidoczne dla oka oraz niewyczuwalne pod stopami. Oszczędność jest więc podwójna – na czasie i szybkości koszenia trawnika oraz metodzie kompostowania. Kosiarka automatyczna NAC gwarantuje nieskazitelny wygląd całego ogrodu, bez pozostawiania kęp trawy. Trzy, niezwykle ostre noże tną trawę na wybranej wysokości od 25 do 55 mm. Jedno ładowanie wystarcza na skoszenie nawet 500 m2 powierzchni. Dwa tryby pracy automatycznej przeznaczone są dla standardowych trawników oraz tych nieco bardziej zarośniętych. Robotem koszącym można także sterować ręcznie.

Programowanie kosiarki automatycznej nigdy nie było tak proste

Robota koszącego NAC można zaprogramować zarówno przez aplikację mobilną na telefonie lub tablecie, jak i przez panel sterowania na obudowie urządzenia. Oprogramowanie umożliwia ustalenie harmonogramu pracy w wybrane dni i godziny. Wyposażenie w czujnik deszczu zapobiega koszeniu trawy w trakcie niepogody. Urządzenie jest tak samo funkcjonalne z aplikacją mobilną, jak i bez niej. Dlatego też jest świetnym wyborem dla osób starszych lub nieobytych z nowymi technologiami. Kosiarka automatyczna została wyposażona w liczne czujniki: podnoszenia, przechyłu, przeszkód. Zaprogramowanie stref koszenia sprawia, że ten robot koszący poradzi sobie nawet z trudnymi aranżacyjnie ogrodami.

Niezwykle funkcjonalny robot koszący

NAC wyposażony został w liczne funkcjonalności, które ułatwiają obsługę urządzenia oraz sprawiają, że praca jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Specjalnie zaprojektowany czujnik zabezpiecza robota koszącego przed kradzieżą. Silnik został wyposażony w system zabezpieczenia przed przeciążeniem. Ostrza automatycznie się wyłączą nie tylko po wciśnięciu przycisku „Stop”, ale także przy próbie podniesienia urządzenia. Kosiarka automatyczna posiada również możliwość korzystania z technologii Bluetooth.

Zalety:

dokładność koszenia,
duża powierzchnia koszenia,
wydajny akumulator,
łatwość programowania,
czujnik przeciwko kradzieży.

 

Wady:

mało linki ograniczającej,
nie jest wodoszczelna,
problem z dostępnością części zamiennych.

 

Poradnik zakupowy

Robot koszący to urządzenie, które potrafi zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku każdemu właścicielowi przydomowego ogrodu. Nie tylko kosi, ale także dba o prawidłowe nawiezienie trawnika, zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody. Niektóre modele kosiarek automatycznych potrafią także nawilżać teren i mierzyć poziom wilgotności w glebie. Urządzenia te ostatnimi czasy są na tyle tanie, że niemal w każdym gospodarstwie domowym może się pojawić taki automatyczny pomocnik przy koszeniu. Nie jest to jednak na tyle mały wydatek, by nie poświęcić dłuższej chwili analizie funkcjonalności wybranych modeli. Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota koszącego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota koszącego?

Głównym parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest zalecana, maksymalna powierzchnia trawnika do skoszenia. Mając duży ogród urządzenia przeznaczone dla powierzchni 200-300 metrów kwadratowych mogą się zwyczajnie nie sprawdzić. Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcjonalności wymienione poniżej.

  • Czas pracy robota koszącego – roboty mogą kosić maksymalnie przez godzinę lub nawet trzy na jednym ładowaniu akumulatora. Pojemna bateria jest atrakcyjna, ale może okazać się nieprzydatna przy niewielkich trawnikach, których pełne skoszenie zajmie maksymalnie pół godziny.
  • Sterowanie kosiarką – większość modeli może być sterowana smartfonem, jednak w niektórych urządzeniach taka funkcjonalność nie jest dostępna. W przypadku osób starszych, które nie są zaznajomione z technologiami mobilnymi, kupno robota koszącego z aplikacją może okazać się niepotrzebnym wydatkiem.
  • Ilość przewodów ograniczających – każda kosiarka automatyczna otrzymuje w zestawie pewną ilość przewodów ograniczających. Szczególnie przy dużych i skomplikowanych powierzchniach może okazać się niezbędne dokupienie dodatkowych metrów linki.
  • Szerokość koszenia – jest różna w zależności od modelu. Może wynosić od 15 do nawet 25 centymetrów. Większa szerokość oznacza szybszy czas koszenia, ale mniejszą zwrotność i dokładność przy wąskich pasach zieleni.
  • Bezpieczeństwo użytkowania – niezwykle ważne są takie cechy jak: wodoszczelność, czujniki podnoszenia czy spadku, a także optymalnie zaprogramowane algorytmy gwarantujące bezpieczeństwo krzewów i rabatek.
  • Dodatkowe funkcjonalności – roboty koszące umożliwiają dodatkowo nawilżenie gleby, nawożenie, programowanie stref koszenia, a nawet możliwość mycia urządzenia pod strumieniem wody z węża ogrodowego.

Te wszystkie cechy warto wziąć pod uwagę przy zakupie robota koszącego. Nie bez znaczenia jest także ciekawy wygląd i trwałość obudowy.

Ile kosztuje robot koszący?

Koszt robota koszącego jest różny w zależności od modelu i waha się od 2,5 do nawet 5 tysięcy złotych za podstawowe urządzenie. Oczywiście na rynku są dostępne do zakupu bardziej profesjonalne kosiarki automatyczne, których cena przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych. W naszym rankingu robotów koszących skupiliśmy się jednak na urządzeniach do zastosowań domowych.

Gdzie kupić robota koszącego?

Urządzenia, o których mowa w naszym rankingu robotów koszących można bez trudu zakupić w popularnych sklepach z elektroniką. Warto sprawdzać bieżące oferty w poszukiwaniu wielu ciekawych promocji dostępnych właśnie w sieciówkach ze sprzętem elektronicznym. Atrakcyjne oferty pojawiają się także w sklepach z asortymentem budowlano-ogrodniczym, szczególnie w sezonie wiosennym. Bardziej profesjonalnych kosiarek automatycznych dobrze jest jednak szukać wprost u producenta lub w specjalistycznych sklepach z takim asortymentem.